Cvičení z Diskrétní matematiky

Středa 15:40, N6

V zimním semestru 2021/2022 vedu cvičení z předmětu Diskrétní matematika [NDMI002] k přednáškám Martina Mareše každou středu od 15:40 v učebně N6.

Máte-li nějaký dotaz, či chcete-li si domluvit konzultaci, napište mi prosím email na adresu jiribenes+dm@kam.mff.cuni.cz.

Podmínky zápočtu

Na cvičení půjde získat body z domácích úkolů a písemek. Celkem bude možné získat alespoň 150 bodů, přičemž k zápočtu je potřeba alespoň 100 bodů.

Domácí úkoly

Na konci každého cvičení budou zadány domácí úkoly, celkem za alespoň 80 bodů (ale ne o moc víc). Každý úkol lze řešit dva týdny od cvičení, na kterém byl úkol zadán.

Domácí úkoly můžete řešit společně s ostatními účastníky cvičení (dokonce to doporučuji), ale řešení musíte zformulovat a sepsat každý zvlášť.

Nezapomeňte pečlivě zdůvodnit všechny kroky, je to důležitější než správný výsledek. Věty a tvrzení z přednášek či cvičení můžete použít bez důkazu, jen vždy uveďte, co používáte! Více tipů jak řešit a sepisovat úkoly má Vašek Končický zde.

Řešení domácích úkolů mi posílejte emailem na adresu jiribenes+dm@kam.mff.cuni.cz. Preferuji řešení ve formátu PDF, či jako text v těle emailu. Pokud budete posílat ručně psané poznámky, zajistěte prosím, aby byly v dostatečné kvalitě (použijte například aplikaci Notebloc, či aplikaci Tiny Scanner, obojí je pro Android i pro iOS) a aby byly v jednom PDF souboru.

K prvnímu úkolu mi napište i přezdívku (zapsatelnou Unicodem), abych mohl na stránce zveřejnit počet získaných bodů.

Vzorové řešení úkolu v LaTeXu najdete zde zazipované. Upravit jej můžete například na stránce Overleaf (vyžaduje bezplatnou registraci) – stačí zvolit vpravo nahoře New Project, poté Upload Project a vybrat zazipované vzorové řešení.

Písemky

V průběhu semestru se budou psát dvě písemky, dohromady za právě 70 bodů. Písemky budou ohlášeny alespoň týden předem, ale plánuji jednu v polovině semestru, druhou na konci.

Písemka bude probíhat během doby cvičení, každá bude na zhruba 75 minut. Kdybyste někdo nemohli dojít na cvičení, na kterém se píše písemka, napište mi a domluvíme se.

Bonusové body

Za aktivitu a bonusové úkoly půjdou získat bonusové body, které se přičítají k bodům z úkolů a písemek.

Co se dělalo na cvičení

  • 1. cvičení (29. 9.)Plán: Matematické hrátky, důkazy, úvod do indukce; bude zadán DÚ 1
  • 2. cvičení (6. 10.)Plán: Matematická indukce a její silná varianta; bude zadán DÚ 2

Užitečné odkazy