Cvičení z Algoritmů a datových struktur 1
V letním semestru 2020/2021 vedu cvičení pro bioinformatiky z předmětu Algoritmy a datové struktury 1 [NTIN060] k přednáškám Martina Mareše každé pondělí od 10:40 (v N6 dá-li situace, jinak online).
Počítejte s možností, že se cvičení při lepší situaci může přepnout do prezenční formy!
Na cvičení budeme používat Zoom, odkaz dostanete emailem na adresu, kterou máte nastavenou v SISu týden před začátkem semestru. Pokud odkaz nemáte, napište mi email!
Máte-li nějaký dotaz, či chcete-li si domluvit konzultaci, napište mi prosím email na adresu jiribenes+ads@kam.mff.cuni.cz.
Podmínky zápočtu
Na cvičení půjde získat body z domácích úkolů a za aktivitu. Celkem bude možné získat určitě alespoň 160 bodů, přičemž k zápočtu je potřeba alespoň 100 bodů.
Domácí úkoly
Na konci každého cvičení budou zadány domácí úkoly, celkem za alespoň 160 bodů (ale ne o moc víc). Každý úkol lze řešit dva týdny od cvičení, na kterém byl úkol zadán. Pokud úkol odevzdáte brzy a bude v něm něco špatně, vrátím vám jej na opravu.
Domácí úkoly můžete řešit společně s ostatními účastníky cvičení (dokonce to doporučuji), ale řešení musíte zformulovat a sepsat každý zvlášť.
Nezapomeňte pečlivě zdůvodnit všechny kroky, je to důležitější než správný výsledek. Věty a tvrzení z přednášek či cvičení můžete použít bez důkazu, jen vždy uveďte, co používáte! Více tipů jak řešit a sepisovat úkoly má Vašek Končický zde.
Řešení domácích úkolů mi posílejte emailem na adresu jiribenes+ads@kam.mff.cuni.cz. Preferuji řešení ve formátu PDF, či jako text v těle emailu. Pokud budete posílat ručně psané poznámky, zajistěte prosím, aby byly v dostatečné kvalitě (použijte například aplikaci Notebloc, či aplikaci Tiny Scanner, obojí je pro Android i pro iOS) a aby byly v jednom PDF souboru.
K prvnímu úkolu mi napište i přezdívku (zapsatelnou Unicodem), abych mohl na stránce zveřejnit počet získaných bodů.
Vzorové řešení úkolu v LaTeXu najdete zde zazipované. Upravit jej můžete například na stránce Overleaf (vyžaduje bezplatnou registraci) – stačí zvolit vpravo nahoře New Project, poté Upload Project a vybrat zazipované vzorové řešení.
Bonusové body
Za aktivitu a bonusové úkoly půjdou získat bonusové body, které se přičítají k bodům z úkolů.
Co se dělalo na cvičení
- 1. cvičení (1. 3.) – Plán: Opakování asymptotické notace, motivační příklady
Užitečné odkazy
- Předmět pro zvídavé studenty 1. ročníku: IPS
- Kombinatorický seminář je referativní seminář z kombinatoriky a příbuzných oborů, kde si můžete vyzkoušet přečíst a poreferovat aktuální vědecký výzkum
- Kniha Průvodce labyrintem algoritmů bohatě popisuje látku probíranou na ADS 1 a ADS 2
- Staré videozáznamy přednášek – vyžaduje přihlášení (login jako do SISu)
- Kuchařky Korespondenčního semináře z programování obsahují méně formální popisy algoritmů a datových struktur
- Kniha Competitive Programmer’s Handbook je hezký úvod do technik používaných při soutěžním programování. Má hodně obrázků, hezké popisy algoritmů a funkční kód v jazyce C++.
- Pokud se chcete procvičit v řešení algoritmických problémů, podívejte se na archiv soutěže Kasiopea nebo na archiv Korespondenčního semináře z programování
- Jak nastavit Zoom Virtual Background, abyste vypadali cool při cvičení ;)